Napisz do nas

Kategoria
08/07/2016

Zadbaj o finanse swojego dziecka na wakacje

W dzisiejszych czasach, wciąż niewielu rodziców decyduje się na wypłacanie swoim dzieciom określonej sumy pieniędzy w postaci kieszonkowego. Jednak okres wakacyjny i związane z nim liczne wyjazdy na obozy i kolonie, stanowi doskonałą okazję do zmiany obecnie panujących zasad. Dzięki stworzeniu dziecku możliwości samodzielnego zarządzania własnymi finansami, podczas wakacyjnego wyjazdu uczymy je samodzielności i odpowiedzialności.  Jednak przy wypłacaniu dziecku kieszonkowego należy pamiętać o kilku żelaznych zasadach:


1. Regularne wypłacanie kieszonkowego – to pierwsza zasada, która jest niezmiernie ważna. Wybór częstotliwości, z jaką będzie wypłacane kieszonkowe, rodzice powinni ustalać indywidulanie, w zależności od wieku dziecka. W przypadku starszych dzieci, regularne comiesięczne kieszonkowe, nauczy je planowania z wyprzedzeniem własnych wydatków. Z kolei młodszym dzieciom, warto wypłacać pieniądze co tydzień. Najważniejsza w tym działaniach jest regularność i systematyczność. Tygodniowe czy dwutygodniowe wakacyjne wyjazdy, to idealna okazja do przeznaczenia wyznaczonej kwoty na bieżące potrzeby dziecka. 

 

2. Stała, sztywna kwota kieszonkowego – ustalana zgodnie z wiekiem i potrzebami dziecka. Ważne żeby, była ona niezmienna. Wysokość wypłaty, w dużej mierze zależna jest od zarobków rodziców, niemniej jednak eksperci nie radzą przekraczać kwoty 10 zł na tydzień w przypadku mniejszych dzieci, zaś 100 zł w przypadku tych starszych. Dzięki temu dziecko nauczy się całego procesu zarządzania obecnymi finansami.

 

3. Bonus za oszczędzanie – przydatny w sytuacjach,  gdy dziecko zbiera  przez długi czas określoną sumę pieniędzy na wymarzoną zabawkę. Wtedy widząc starania  pociechy, warto zastosować system premiowy za oszczędzanie. Dzięki temu uczymy dziecko mądrego gospodarowania i zarządzania pieniędzmi.

 

4. Swobodne, samodzielne  wydawanie ­– dzięki nim  dziecko uczy się podejmowania własnych decyzji o wydatkach i ponoszenia ich konsekwencji.  Jeśli  nasza pociecha wyda pieniądze za szybko, będzie musiała ponieść skutki ich braku w kolejnych dniach. Może dzięki temu nauczy się, że bankomat to nie jest maszynka do drukowania pieniędzy, jak sądzi wiele dzieci.

 

Niektórzy rodzice popełniają błąd wypłacając swoim dzieciom pieniądze za wykonanie poszczególnych prac domowych. Jednak nie powinno łączyć się obowiązków domowych, z pieniędzmi. Przy wprowadzaniu dzieci w świat finansów należy kierować się umiarem i zdrowym rozsądkiem.

 

 

 

Natalia Znamirowska - Twój Doradca Finansowy

Aktualności