Napisz do nas

Kategoria
11/03/2016

Świat finansów we dwoje - czyli jak zarządzać pieniędzmi w małżeństwie

Produkty finansowe dla par to nie tylko kredyty hipoteczne i ubezpieczenia. Zarządzanie domowym budżetem bardzo często wymaga od nas korzystania z podstawowych instrumentów bankowych. Doradcy finansowi podpowiadają z jakich skutecznych metod czy rozwiązań skorzystać, zaczynając wspólne życie, żeby uniknąć niepotrzebnych spięć i nieporozumień w związku.

 

Pierwszą zasadniczą kwestią do rozważenia jest to, czy prowadzić jedno wspólne konto małżeńskie czy jednak dwa oddzielne. A może i jedno i drugie? Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety oraz wady.

 

W sytuacji, gdy decydujemy się na prowadzenie dwóch osobnych kont bankowych, możemy mieć problem ze sprawnym prowadzeniem domowego budżetu, związanego m. in. z regularnym spłacaniem raty kredytu czy comiesięcznymi opłatami mieszkaniowymi. Powodem powstania chaosu jest to, że nie widzimy jaka część wydatków została zapłacona przez współmałżonka i może dojść do sytuacji gdy np. jakiś rachunek zostanie pominięty i nie zapłacony przez żadną z osób. Dodatkowo, niektóre banki wprowadzają opłaty za prowadzenie konta. Jeżeli więc prowadzimy dwa konta, ponosimy podwójne koszty. Jednak prowadzenie osobnych kont, daje małżonkom pewną swobodę finansową.

Z kolei prowadzenie wspólnego konta w banku, powoduje mniejsze opłaty związane z prowadzeniem jednego konta. Wiąże się jednak z możliwością śledzenia wydatków drugiej osoby. Ponadto, jeżeli jedno ze współmałżonków niezbyt dobrze radzi sobie w zarządzaniu domowymi finansami, druga osoba jest w stanie bardzo szybko to zweryfikować. Jednym słowem każda para musi indywidualnie podjąć decyzję o tym, w jaki sposób zarządzać swoimi finansami. Zależy to nie tylko od naszych predyspozycji i charakteru, ale także od tego na jakim etapie życia jesteśmy – inaczej finansami będą zarządzać młode pary, oszczędzające na wakacje , a inaczej wieloosobowa rodzina z dziećmi.

 

Kolejną ważną sprawą do rozważenia jest gromadzenie wspólnych oszczędności, które zapewniają nam tzw. poduszkę bezpieczeństwa. Jest to pewne zabezpieczenie finansowe na wypadek niespodziewanych zdarzeń np. choroby, utraty pracy, czy pojawienie się kolejnego dziecka. Z racji tego, że jest to kwestia niezmiernie ważna dla całej rodziny, powinna być podejmowana we wspólnym gronie. Niestety, jak wynika z badań statystycznych przeprowadzony dla Aviva Investors, tylko 16% osób będących w sformalizowanych związkach, podejmuje taka decyzję po rozmowie z rodziną. To bardzo niewielki procent. W sytuacji, gdy nie zajmujemy się finansami zawodowo i nie wiemy w jaki sposób najlepiej ulokować swoje oszczędności, warto skorzystać także z porady doradców finansowych, którzy w jasny sposób podpowiedzą z jakich ofert produktów oszczędnościowych skorzystać.

 

Trzecia istotna kwestia, związana z produktami finansowymi dla rodziny jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży. W tym momencie na rynku, bardzo wiele banków oferuje specjalne rachunki czy karty płatnicze dla nastolatków. Dzięki nim, rodzice mogą uczyć swoje pociechy jak planować swoje wydatki i jak oszczędzać, jednocześnie sprawują kontrolę nad ich finansami.  Korzystając z takiego konta nastolatek może nie tylko dokonywać transakcji tradycyjnych, ale również internetowych. Warto także zwrócić uwagę na atrakcyjne oprocentowanie kont dla nastolatków, które ma za zadanie zachęcić je do oszczędzania pieniędzy.

 

 

Natalia Znamirowska - Twój Doradca Finansowy

 

 

 

Aktualności