Napisz do nas

Kategoria
25/03/2016

Rynek mieszkań pierwotny czy wtórny – co wybrać?

Jak wynika z najświeższych danych statystycznych, w ubiegłym roku w Polsce aż 45% sprzedanych lokali pochodziło z rynku pierwotnego. Ponadto, według przeprowadzonych badań dla popularnego serwisu otoDom.pl, aż 55% naszych rodaków w ogóle nie wykazuje zainteresowania kupnem mieszkania z rynku wtórnego. W przypadku braku wystarczającej liczby funduszy na zakup wymarzonego nowego mieszkania, wolimy wziąć kredyt lub nawet odłożyć kupno nieruchomości w czasie, niż podjąć decyzję o zakupie mieszkania z drugiej ręki.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy ceny mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego w zasadzie zrównują się ze sobą. Właściciele używanych posesji próbują sprzedać swoje mieszkanie za cenę znacznie odbiegającą od jej rzeczywistej wartości. Ponadto przy zakupie takiego lokum należy doliczyć jeszcze do ceny mieszkania, wszystkie koszty związane z jego wyremontowaniem. Plusem sytuacji jest to, że widzimy całą zabudowę, która powstała wokół istniejącej już nieruchomości.

 

Jednak podejmując decyzję o zakupie nowego mieszania np. będącego jeszcze w trakcie budowy, deweloperzy często dają nam możliwość decydowania o różnych detalach, które w znaczny sposób mogą wpłynąć na ostateczny kształt lokalu. Dzięki temu sami przyczyniamy się do kreowania przestrzeni specjalnie dostosowanej do naszych indywidulanych potrzeb. Dodatkowym plusem zakupu nowego mieszkania jest jeszcze nie tylko wszechobecna nowoczesna architektura, ale także wysokiej jakości technologia oddawanych budynków. Jak wynika z badań TNS przeprowadzonych dla otoDom.pl aż 38% badanych jako zaletę kupna mieszkania od dewelopera podaje to, że wszystko jest w nim nowe, 35% badanych docenia fakt, iż budynek nie wymaga remontu, a 33% badanych cieszy się z możliwości samodzielnego kreowania wystroju wnętrza. W tym momencie dla nabywcy mieszkania znaczenie ma nie tylko cena, wielkość lokum, liczba pokoi czy lokalizacja. Oprócz tego bardzo ważnym czynnikiem jest również to, żeby przestrzeń w której będzie mieszkać pasowała do jego charakteru i estetyki. Mieszkanie ma być miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie i komfortowo.

 

Polska na tle pozostałych państw Europy utrzymuje się w czołówce zawieranych transakcji mieszkaniowych na rynku pierwotnym. Dla przykładu Dania nie przekracza nawet 1%, zaś Węgry, Czechy czy Irlandia wahają się w przedziale od 4,5 – 7,4%. Oznacza to, że Polska jest bardzo prężnie rozwijającym się placem budowy. Oby tak dalej!

 

Agnieszka Hołota - doradca finansowy ds. kredytów hipotecznych, kredytów mieszkaniowych, MDM - mieszkania dla młodych

 

Aktualności