Napisz do nas

Kategoria
24/06/2016

Program MDM Mieszkanie dla Młodych szansą na łatwiejszy start

Według doniesień z Banku Gospodarstwa Krajowego, tylko w maju wpłynęło aż 3075 wniosków o dofinansowanie tzw „wkładu własnego” na zakup pierwszego mieszkania z programu MDM. Od początku działania programu, skorzystało z niego aż 63 261 osób. Mimo iż pieniądze na MDM w roku 2016 zostały już wyczerpane, jest jeszcze możliwość składania wniosków o wsparcie w 2017 i 2018 roku.

 

Zasady udzielania dofinansowania w programie MDM określane są na podstawie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Łączna kwota, która została przeznaczona na ten cel (od początku działania programu) wynosi ponad
1 mld 570 mln zł. Osoby, które otrzymały pomoc w postaci dofinansowania wkładu własnego, w obecnym 2016 roku lub w latach ubiegłych mogą dodatkowo składać wnioski o otrzymanie wsparcia finansowego na spłatę części kredytu w przypadku urodzenia trzeciego bądź kolejnego dziecka. Złożone z tego tytułu wnioski mają być zrealizowane jeszcze w obecnym 2016 roku.

 

Osoby, które do tej pory nie skorzystały jeszcze z programu MDM mogą składać wnioski o finansowe wsparcie tzw. „wkładu własnego” do zakupu mieszkania na rok 2017 i 2018. Oznacza to, że termin wypłaty dofinansowania „wkładu własnego” naszego mieszkania musi odbyć się w wyznaczonym czasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą budżetową na każdy rok, przewidziany jest inny limit finansowy: i tak na rok 2017 to 746 mnl zł, zaś w 2018 roku to 762 mln zł. Według aktualnych doniesień na rok 2017, wykorzystano już ok. 30% limitu, zaś na 2017 zaledwie 0,26%. W tym miejscu należy jeszcze dodać iż według obecnych zasad składane wnioski mogą dotyczyć zarówno lokali z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

 

Do tej pory, z programu MDM najbardziej skorzystali mieszkańcy Mazowsza oraz Wielkopolski, zaś najmniej Wielkopolski oraz Pomorza. Według wstępnych doniesień, średnia powierzchnia mieszkań objętych programem to ok. 54 m2. Dodatkowo, osoby uczestniczące w programie MDM, mają okazję uzyskać dofinansowanie nie tylko do zakupu mieszkania, ale i także domu jednorodzinnego, którego obecnie średnia wielkość wynosi ok.86m2.

 

 

 

Agnieszka Hołota - doradca finansowy ds. kredytów hipotecznych, kredytów mieszkaniowych, MDM - mieszkania dla młodych

 

Aktualności