Napisz do nas

Kategoria
09/11/2015

Powiększa się rodzina? Zaplanuj swoje finanse!

Miesięcznie wydajemy na dziecko średnio 607 zł wynika z badania Edukacja finansowa dla dzieci. Im pociecha starsza, tym więcej przeznaczamy na jedzenie, ubrania i dodatkowe zajęcia. Jeszcze przed porodem warto przeanalizować budżet domowy i zaplanować nadchodzące wydatki.

 

Budżet domowy to szczegółowy opis przychodów i wydatków rodziny. Ważna jest kategoryzacja tych ostatnich. Przykładowo w pierwszej grupie mogą znaleźć się stałe, comiesięczne rachunki, w drugiej wyszczególnijmy koszty produktów spożywczych i środków chemicznych, w trzeciej wydatki na rozrywkę, ubrania oraz transport itd.

 

Po upływie trzech miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia budżetu domowego możemy wyciągnąć pierwsze wnioski na temat naszych wydatków i co najważniejsze tego, jak oszczędzamy. Pamiętajmy, że nasze oszczędności stanowią pewnego rodzaju poduszkę bezpieczeństwa, która daje nam wolność finansową mówi serwisowi infoWire.pl konsultant finansowy Joanna Surwiłło.

 

Świadomi tego, jak zarządzamy swoimi finansami, rozpocznijmy planowanie wydatków na dziecko. Warto określić, które koszta możemy znacznie ograniczyć, np. przez pożyczenie od znajomych ubranek i zabawek lub ich zakup z drugiej ręki podkreśla ekspertka. Planowanie okaże się racjonalne, kiedy odnotujemy nadwyżkę pieniężną. Wówczas powinniśmy zdecydować, na co ją przeznaczymy. Najważniejsze to nie dać się pokusie nieplanowanego rozdysponowania tych środków.

 

Źródło: prnews.pl

Aktualności