Napisz do nas

Kategoria
22/06/2018

Po co nam ubezpieczenie turystyczne na wakacje

Odliczasz dni do urlopu i już nie możesz doczekać się wymarzonego odpoczynku? Wakacje już się zaczęły i większość z nas ma zaplanowane wyjazdy w różne części świata. Noclegi zarezerwowane, wycieczki opłacone, bagaż prawie spakowany, brakuje tylko dobrego ubezpieczenia? Z pewnością znajdziesz je u nas. Zanim wybierzesz polisę, dowiedz się, na co zwrócić uwagę!


Po co nam ubezpieczenie turystyczne na wakacje?


Przede wszystkim po to, by nie martwić się na zapas i zapewnić sobie beztroski i bezpieczny wypoczynek. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się stanie, a wypadki, problemy ze zdrowiem też się zdarzają i to wcale nie rzadko. Po drugie, jak mówi ludowe porzekadło: przezorny zawsze ubezpieczony. Lepiej przed podróżą wydać parę złotych niż z wakacji przywieźć gigantyczny rachunek za leczenie.


Jak wybrać polisę na podróż?


 

Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb, wymogów oraz charakteru wyjazdu. Innej polisy będziemy potrzebować, jeśli wyjeżdżamy do jednego z krajów europejskich, innej jeśli odwiedzamy kraje pozaeuropejskie. Na wyjazd typowo turystyczny połączony z odpoczynkiem i zwiedzaniem wystarczy nam polisa standardowa, ale jeśli planujemy uprawianie sportów ekstremalnych, to musimy myśleć o zupełnie innym zakresie ubezpieczenia. Indywidualne dopasowanie polisy to klucz do sukcesu.


Standardowy zakres ubezpieczenia turystycznego na wakacje


Co powinna zawierać standardowa polisa turystyczna? Przede wszystkim powinna obejmować koszty leczenia, które pokryją wszystkie wydatki związane z korzystaniem z pomocy medycznej za granicą (zarówno leczenie ambulatoryjne, jak i hospitalizację, koszty leków, transport sanitarny, powrotny do kraju itp.). Suma gwarantowana na terenie  Europy powinna być nie mniejsza niż 20 000 euro, poza naszym kontynentem lepiej zapewnić sobie koszty leczenia na 40 000 – 50 000 euro wzwyż. Drugim standardowym elementem każdej polisy turystycznej jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), wypłacane w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu – sumy gwarantowane wahają się od 10 000 zł do 100 000 zł – kwotę można dobrać wedle uznania.


O co można rozszerzyć polisę?


Dodatkowych elementów ubezpieczenia jest wiele. Można dobierać pakiety z mniejszą lub większą ilością dodatków, w zależności od charakteru wyjazdu i swoich potrzeb. Dostępne są następujące elementy:

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (zapewnia ewentualne odszkodowanie dla osób trzecich za nieumyślne uszkodzenia na osobie lub mieniu),
  • ubezpieczenie bagażu i jego opóźnienia (to ochrona przed kradzieżą, zniszczeniem lub zgubieniem rzeczy osobistych oraz sprzętu elektronicznego, uwaga – odpowiednio chronionego),
  • Auto Assistance (krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu w podróży, zapewnia holowanie do najbliższego warsztatu, pomoc przy kolizji i awarii samochodu, braku paliwa, samochód zastępczy – 3 dni po awarii, 5 dni po wypadku i kradzieży, zakwaterowanie na czas naprawy itp.),
  • uprawianie sportów podwyższonego ryzyka oraz ekstremalnych (konieczne dla planujących taką aktywność, standardowa ochrona w ramach kosztów leczenia i NNW nie będzie pełna, jeśli będzie uprawiało się sporty z listy ekstremalnych i podwyższonego ryzyka),
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego (od zgubienia, zniszczenia i kradzieży),
  • OC sportowe (analogiczne do OC w życiu prywatnym – odszkodowanie dla osób trzecich poszkodowanych przez ubezpieczonego w trakcie uprawiania sportów),
  • choroby przewlekłe (konieczne dla osób ze zdiagnozowanym schorzeniem wymagającym dłuższego leczenia – ubezpieczyciele naliczają zwyżkę za większe ryzyko naliczaną przez ubezpieczycieli).


Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

 


Ciężko podać uśrednioną cenę polisy podróżnej, ponieważ zależy ona od wielu czynników: miejsca wyjazdu, długości trwania podróży, wybranego pakietu, konkretnej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego czy wybranych dodatków.


Wypoczywaj bezpiecznie z polisą


Mamy nadzieję, że wakacje będą dla nas beztroskie, spokojne i pozwolą nabrać siły na cały rok pracy. Dlatego przed wyjazdem na urlop zapominamy o ubezpieczeniu, a niesłusznie. Lepiej nie ryzykować, mieć polisę i w razie potrzeby z niej skorzystać. Bo przezorny urlopowicz to ubezpieczony urlopowicz.


Łukasz Pastuła

ekspert ds. ubezpieczeń

Aktualności