Napisz do nas

Kategoria
25/07/2016

Płatności na wakacjach, czyli karta czy gotówka?

Wakacje to czas urlopu, wypoczynku i rodzinnych wyjazdów. Przed planowaną podróżą, oprócz zorganizowania noclegów, wyżywienia i ustalenia ostatecznego harmonogramu spędzania wolnego czasu, warto również pomyśleć o zabezpieczeniu swoich finansów. Wielu z nas zapewne zadaje sobie pytanie jaka forma płatności jest dla nas bezpieczniejsza za granicą – karta, czy też może gotówka?

 

 

Jak wynika z aktualnych badań statystycznych, tylko 34% Polaków decydujących się na spędzenie wakacji poza granicami kraju, używa karty płatniczej. W przypadku wakacji w Polsce, procent tych osób automatycznie wzrasta do 61%. Decydując się na płatności kartą za granicą, należy zwrócić uwagę na dwie zasadnicze kwestie: wypłatę pieniędzy z bankomatów oraz przewalutowanie.

 

Planując zagraniczny wyjazd, w pierwszym kroku należy zadbać o zaopatrzenie się w kartę walutową. Dzięki niej, to w Polsce kupimy walutę kraju, do którego wyjeżdżamy (np. euro czy dolary) i do tego po atrakcyjnym kursie. W takiej sytuacji, będziemy mogli płacić kartą za granicą bez kosztowego przewalutowania. W przypadku braku posiadania karty walutowej, wykonywane płatności mogą być droższe nawet o 50%.

 

W celu zabezpieczenia się przez nieprzewidzianymi sytuacjami, gdy nasza karta z jakichś przyczyn nie zostanie zaakceptowana, wówczas warto mieć przy sobie dwie dodatkowe karty - kredytową i debetową różnych systemów płatniczych. Gdy decydujemy się na użycie kart, powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu takich samych zasad bezpieczeństwa jak na terenie Polski tzn. : nie zapisywanie nr PINU w portfelu, nie wypuszczanie karty z ręki podczas płatności w restauracjach i pamiętanie o zabezpieczeniu pinem wszystkich wykonywanych transakcji.

 

Podczas wypłacania gotówki z bankomatu na zagranicznym wyjeździe, należy także pamiętać, że o ile Polsce w niektórych bankomatach jest to bezpłatne, to za granicą już za to zapłacimy. Podobnie ma się sytuacja z płatnościami w sklepach, w których często jest pobierana prowizja.

 

Dodatkowo przez wyjazdem warto również sprawdzić jakie środki płatnicze są w danym kraju akceptowane oraz czy tak popularne w Polsce transakcje bezgotówkowe są tak samo rozpowszechnione w kraju do, którego zmierzamy? Jak wygląda nasycenie terminalami? Warto również poinformować bank, o swojej podróży. Dzięki temu zyskamy pewność, że dokonane przez nas płatności w obcej walucie nie zostaną zablokowane przez dział bezpieczeństwa.

 

Decydując się na płatność gotówką, podczas wakacyjnego zagranicznego wyjazdu, musimy liczyć się z ciągłym pilnowaniem pieniędzy i wstępnym, szacunkowym rozplanowaniem całości wydatków. Dlatego podejmując decyzję o zastosowaniu wybranej formy płatności na wyjeździe, należy w całości mieć świadomość jakie korzyści i zagrożenia ze sobą niesie i odpowiednio się do nich przygotować.

 

Wszystkim, którzy spędzają tegoroczne wakacje w Grecji, Hiszpanii czy na Majorce życzymy udanego wypoczynku :)

 

 

 

Natalia Znamirowska - Twój Doradca Finansowy

Aktualności