Napisz do nas

Kategoria
15/07/2016

Odrzucenie wniosku kredytowego przez bank

Niekiedy, zdarzają się sytuacje odrzucenia przez bank składanego przez nas wniosku o kredyt. Przyczyn takiego wydarzenia może być wiele - zła historia kredytowa czy nieprawdziwe informacje zawarte w dokumentach. Także opóźnienia w spłacie nawet niewielkich, dotychczasowych zobowiązań, mogą utrudnić uzyskanie m.in. kredytu hipotecznego.

 

Decyzja o uzyskaniu kredytu na wymarzone mieszkanie jest niezwykle ważna dla przyszłego kredytobiorcy. Jednak wbrew pozorom nie tylko dla niego. Do kwestii banku, również należy rozważenie możliwości pożyczeniu danemu klientowi, określonej (przeważnie sporej) sumy pieniędzy. Ponieważ to bank, w trakcie procesu udzielania nam kredytu ponosi ryzyko, musi w sposób rzetelny i obiektywny przeprowadzić proces weryfikacji klienta i jego sytuacji finansowej. W tym celu, niezbędna jest analiza dużej ilości dokumentów i zaświadczeń, przedstawianych przez potencjalnego kredytobiorcę. W celu uniknięcia stresu i niepotrzebnego zakłopotania, warto jest zapoznać się z przykładowymi sytuacjami, w których bank odmawia udzielenia nam kredytu.

 

Zła historia kredytowa

Dotyczy osób, które w przeszłości, kupowały jakieś produkty (np. pralkę czy lodówkę), w systemie ratalnym i spóźniały się z terminową spłatą raty kredytu. Informacje o takich zdarzeniach, kierowane są do Biura Informacji Kredytowej (BIK), które może odnotować nas w rejestrze niesolidnych płatników. Tak samo, dzieje się w sytuacji nieterminowego płacenia za prąd, czy kablówkę. Na podstawie naszej historii finansowej, bank może uznać pożyczenie nam pieniędzy za wysoce ryzykowne przedsięwzięcie.

 

Nieprawdziwe informacje 

Podanie błędnych informacji we wniosku kredytowym, to kolejna przyczyna jego odrzucenia przez bank. Niektórzy z nas zatajają fakt posiadania dzieci, czy nałożony obowiązek płacenia alimentów, mając nadzieję na poprawienie zdolności kredytowej. Bank jednak, przez wydaniem zgody na zaciągnięcie kredytu, dokładnie sprawdza historię naszego konta i w przypadku jakiejkolwiek niezgodności odrzuca wniosek.

 

Wysokość dochodów

Większość banków, wymaga od swoich klientów dokumentu potwierdzającego wysokość  otrzymywanych dochodów. Najczęściej wystarczy okazać zaświadczenie od obecnego pracodawcy. Niemniej jednak, zdarzają się i takie osoby, które fałszują dokument i przerabiają kwotę widniejącą na dokumencie. Jest to oczywiście nie zgodne z prawem i karane przez policję. W małych firmach, czasem dzieje się tak, że za namową pracownika, pracodawca wpisuje na zaświadczeniu kwotę dużo większą niż jest w rzeczywistości. W sytuacji gdy sprawa ujrzy światło dzienne,  firma automatycznie zostaje wpisana na czarną listę. W takiej sytuacji, żaden z pracowników nie otrzyma kredytu, nawet gdy okaże prawidłowe zaświadczenie o dochodach.  Banki bowiem nie darzą zaufaniem firm, które kłamią, podając nieprawidłowe informacje. 

 

Mały, znaczący detal

Czasem zdarza się nam zwyczajnie, po ludzku pomylić podczas np. wpisywania danych we wniosku kredytowym, robiąc literówkę przy nazwisku czy zapominając wpisać swoje drugie imię. Dlatego przed ostatecznym złożeniem wypełnionego wniosku kredytowego najlepiej udać się do naszego Doradcy Finansowego, który okaże swoją fachową pomoc i wspólnie zastanowić się nad posiadanymi kredytami, kartami kredytowymi i dokładną sumą obecnych zarobków. Dla przykładu, bank może odrzucić nam wniosek o kredyt, jeśli w zaświadczeniu o obecnych zarobkach, uwzględniliśmy otrzymane premie. Nie zawsze są one uwzględniane przez banki do zdolności kredytowej. Wynika to z tego, że otrzymane premie nie są naszym stałym dochodem, od którego może zależeć otrzymanie kredytu.

 

 

 

 

Natalia Znamirowska - Twój Doradca Finansowy

Aktualności