Napisz do nas

Kategoria
08/04/2016

Nowy Program „Mieszkanie+” – więcej tanich mieszkań pod wynajem

W tym momencie na polskim rynku mieszkaniowym planowane są duże zmiany. Według wstępnych zapowiedzi Pani Premier Beaty Szydło, jeszcze do końca kwietnia przewidziane jest przedstawienie nowego programu "Mieszkanie+". Ma on na celu zwiększenie dostępności tanich mieszkań pod wynajem.

 

Z wcześniejszych ustaleń Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że już od dłuższego czasu planowane jest wprowadzenie wielu nowych narzędzi wsparcia na rynku mieszkaniowym. Według danych szacunkowych w Polsce aż 85% mieszkań to mieszkania własnościowe. Nieco inaczej wygląda sytuacja w innych krajach Unii Europejskiej. W państwach takich jak Niemcy, Dania czy Szwecja funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięty system wynajmu tanich mieszkań. Dzięki temu kraje te są wyposażone w duży zasób mieszkań przeznaczonych pod wynajem, przez co łatwiej przechodzą kryzys finansowy. Dzieje się tak dlatego, że mieszkańcy zamiast zadłużać się na wiele lat żeby kupić mieszkanie, wynajmują je i płacą na bieżąco z własnej kieszeni.

 

Program "Mieszkanie+" jak zapewniają władze, ma być związany z budowaniem lokali  pod wynajem, na terenach należących do Skarbu Państwa. Będzie to jeden z głównych czynników wpływających na niską cenę wynajmowanego mieszkania. Szacowany koszt budowy takich lokali nie powinien przekraczać 3 tys. /m2. Dodatkowo rodzina czy osoba mieszkająca przez długi okres w wynajmowanym mieszkaniu będzie miała możliwość wykupienia lokalu na własność, na preferencyjnych warunkach.

 

Dodatkowo mają zostać wprowadzone jeszcze inne zmiany. Ministerstwo ma w swoich planach również  zastosowanie usprawnień  w działaniu spółdzielni mieszkaniowych, tak żeby wszystkie zasoby mieszkaniowe należące do spółdzielni zostały w pełni wykorzystane. Dla osób o niskich zarobkach w ramach wsparcia budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego czekać będzie bogatsza oferta mieszkaniowa. Dodatkowo, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wyborczymi możliwy będzie powrót kas mieszkaniowych oszczędnościowo – budowlanych oraz oddzielonych rachunków budowlano – mieszkaniowych. Dzięki temu możliwe będzie długoterminowe oszczędzanie na cele mieszkaniowe – czyli powrót do tego co już kiedyś było. W nagrodę, za regularne wykonywanie opłat możliwa będzie do uzyskania premia, którą będzie można wykorzystać nie tylko przy remoncie czy zakupie własnego mieszkania, ale także przy budowie domu. Jako zaletę przy wprowadzaniu tego typu zmian rząd podaje dobroczynny wpływ na polską gospodarkę. Dla państwa takie oszczędności są idealnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju narodowej gospodarki.

 

W sobotę w Polsat News, zaproszona premier Beata Szydło zapowiedziała nowy program mieszkaniowy, który według wstępnych ustaleń ma się składać m. in z ofert tanich kredytów oraz mieszkań. Celem wprowadzenia nowych zmian ma być umożliwienie rodzinie o średnich dochodach uzyskania własnego mieszkania – a to wszystko przy czynnym udziale państwa.

 

Agnieszka Hołota - doradca finansowy ds. kredytów hipotecznych, kredytów mieszkaniowych, MDM - mieszkania dla młodych

 

 

 

 

Aktualności