Napisz do nas

Kategoria
17/06/2016

Kredyt mieszkaniowy a wkład własny

Obecnie banki i instytucje finansowe nie decydują się na udzielanie kredytów hipotecznych na kwotę, która w całości pokrywa wartość zakupionej nieruchomości.  Do prawidłowo zrealizowanej transakcji  potrzeba jeszcze tzw. „wkładu własnego”, którego wartość w zależności od banku waha się w granicach 10-20% wartości zakupionej posiadłości.

 

Co zrobić w przypadku gdy nie dysponujemy całą kwotą tzw. ”wkładu własnego”?  Jest na to kilka rozwiązań. Pierwszym sposobem, stanowiącym wsparcie dla kredytobiorców jest skorzystanie z rządowego programu „MDM - Mieszkanie dla Młodych”.

 

Dofinansowanie wkładu własnego w programie MDM 2015 wynosi:

  • 10% w przypadku bezdzietnych osób - czyli opcja singiel na swoim
  • 15% w przypadku osób wychowujących 1 dziecko;
  • 20% przy dwójce dzieci;
  • 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

 

Niestety, zgodnie z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie Banku Gospodarstwa Krajowego, z dniem 16 marca  2016 roku wypłaty na obecny rok zostały wstrzymane. Chcąc więc kupić wymarzoną nieruchomość jeszcze w tym roku, należy skorzystać z innych źródeł dodatkowego finansowania. Warto więc sięgnąć do nagromadzonych oszczędności umieszczonych na lokatach, kontach oszczędnościowych, funduszach inwestycyjnych czy w przysłowiowej ” skarpecie”. Jeśli nimi nie dysponujemy, warto skorzystać również  z pomocy bliskich -  dzięki takiej „rodzinnej” pożyczce, unikamy dodatkowych opłat ze strony banku związanych z ubezpieczeniem brakującego lub niskiego wkładu własnego. Niektóre z banków dopuszczają również wniesienie księgowego wkładu własnego, z tytułu dodatkowego zabezpieczenia, jakim jest druga nieruchomość.

 

To jeszcze nie wszystko. Po pomoc możemy udać się także do swojego pracodawcy. Obecnie wiele firm, oferuje dla swoich pracowników pomoc finansową tzw. „pożyczkę zakładową” lub fundusz powierniczy. Warunki zawierania takiej pożyczki są indywidulanie określane przez daną firmę, lecz bardzo często pracownicy otrzymują ją na preferencyjnych warunkach.

 

W sytuacji braku wymaganej kwoty „wkładu własnego” bank obciąży nas kosztami, które w zależności od placówki mogą być różne. W przypadku opłaty jednorazowej jest to kwota za cały okres ,w którym kredytobiorca nie osiągnie 80% wartości kredytu względem zakupionej nieruchomości. Jednak w większości przypadków ,pojawia się „tańsze” rozwiązanie, którego warunkiem jest posiadanie choć części sumy wymaganego „wkładu własnego” przy uruchomieniu kredytu hipotecznego.

 

Wiele banków ,w przypadku nie posiadania przez klienta wymaganej kwoty „wkładu własnego”, stosuje podwyżkę marży do czasu osiągnięcia wymaganej 80% wartości kredytu hipotecznego. Wiele ludzi decyduje się także na sporządzenie dla banku specjalnej wyceny zakupionej nieruchomości, udowadniając tym samym, że wartość zabezpieczenia wzrosła, podczas gdy kredyt naturalnie zmalał.

 

Istnieje jeszcze niewielka grupa banków, która nie wymaga od klienta zapłaty ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego – w takiej sytuacji ryzyko bank podejmuje samodzielnie.

 

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z kredytem mieszkaniowym, a wymaganym „wkładem własnym” przez banki zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi Doradcami Finansowymi

 

 

 

Natalia Znamirowska - Twój Doradca Finansowy

Aktualności