Napisz do nas

Kategoria
20/05/2016

Kredyt hipoteczny dla cudzoziemca, a zakup polskich mieszkań przez Ukraińców

Według wstępnych danych szacunkowych,  w ciągu roku nastąpił wzrost liczby zakupu polskich mieszkań przez obcokrajowców aż o 16%. Co więcej, większym powodzeniem cieszą się mieszkania z rynku, pierwotnego, prosto od dewelopera,  niż lokale używane. Największa liczba zainteresowanych cudzoziemców pochodzi z Ukrainy.


Z oficjalnych badań przeprowadzonych przez MSWiA wynika, że w ubiegłym 2015 roku, cudzoziemcy zakupili w Polsce aż 5171 lokali, z czego aż ok.72% stanowią mieszkania  nowe z rynku pierwotnego.  Największą popularnością cieszą się mieszkania zlokalizowane w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Wzrost popularności zakupu polskich lokali mieszkalnych, głównie przez Ukraińców związany jest z niestabilną sytuacją polityczno - gospodarczą w ich kraju. Przyczyniła się ona do wyprowadzki  dużej liczby ukraińskich obywateli poza granice ojczyzny.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem, cudzoziemiec chcący kupić w Polsce mieszkanie musi posiadać zezwolenie MSWiA. Zasada ta, nie ma jednak zastosowania w przypadku mieszkań używanych, pochodzących z rynku wtórnego. Wiąże się to z tym, że MSWiA ma obowiązek zbierania danych o transakcjach,  które zgłaszane są przez notariuszy.

 

Duża część cudzoziemców, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania w Polsce, potrzebuje skorzystać z pomocy zewnętrznego finansowania.  Cały proces uzyskania kredytu na własne lokum przez obcokrajowca prawie niczym nie różni się od udzielania kredytu obywatelowi Polski. Część banków wymaga jednak dodatkowej informacji pochodzącej z zagranicznego odpowiednika polskiego raportu BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Wszystkie zgromadzone dokumenty, potrzebne do uzyskania kredytu, dodatkowo uzależnione są od  miejsca pracy i aktualnego miejsca zamieszkania obcokrajowca. Należy pamiętać, że wszystkie przedstawiane dla banku dokumenty i zaświadczenia powinny być przetłumaczone na język polski i potwierdzone przez tłumacza przysięgłego. W ramach wyjątku niektóre instytucje  umożliwiają złożenie potrzebnych dokumentów  w obcym języku –  najczęściej w angielskim.

 

Nieco ułatwioną sytuację w przypadku starania się o kredyt mają osoby, których kraje należą do Unii Europejskiej. Takie osoby nie mają obowiązku przedstawiać dokumentów świadczących o ich pobycie w Polsce. Obywatele pozostałych narodowości zobowiązani są do uzyskania zezwolenia ministerstwa  MSWiA na zakup domu. Osoby starające się o zakup mieszkania zwolnione są z tego obowiązku.

 

W najlepszej sytuacji znajdują się cudzoziemcy, którzy pracują i uzyskują dochody w Polsce. W ich przypadku większość banków, będzie traktowała ich jak obywateli Polski.  Dlatego w przypadku zainteresowania uzyskaniem kredytu dla cudzoziemca warto skontaktować się z naszymi doświadczonymi Doradcami Finansowymi, którzy podpowiedzą najlepsze rozwiązania.

 

 

Natalia Znamirowska - Twój Doradca Finansowy

Aktualności