Napisz do nas

Kategoria
06/05/2016

Kredyt gotówkowy czy na karcie kredytowej – co wybrać?

Wielu ludzi sądzi, że posiadanie kredytu na karcie kredytowej jest drogie i nieopłacalne. Nie do końca zawsze jest to prawdą. W przypadku posiadania niskich stop procentowych koszt zadłużenia na karcie może być dla klienta bardziej korzystny niż w przypadku karty kredytowej. Warto o tym wiedzieć, gdy jesteśmy zainteresowani wzięciem kredytu na większą kwotę.

 

Jeśli znaleźliśmy się w sytuacji, w której potrzebujemy gotówki na niespodziewane wydatki, warto zastanowić się jaki sposób finansowania zewnętrznego jest dla nas najkorzystniejszy. Jeśli potrzebujemy otrzymać pieniądze w krótkim czasie, w grę wchodzą dwie możliwości: kredyt gotówkowy lub na karcie kredytowej.

 

Największym plusem posiadania karty kredytowej jest możliwość wzięcia całkowicie darmowego kredytu. Warunkiem skorzystania z takiej korzystnej oferty jest szybka spłata, w terminie wyznaczonym indywidualnie przez każdy bank. W niektórych przypadkach okres ten rozciąga się nawet do 59 dni. Jeśli klient do tego czasu nie spłaci całości zaciągniętego kredytu, wówczas bank zaczyna naliczać odsetki. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani  do wykonywania regularnej, comiesięcznej spłaty kredytu, której minimalna kwota zazwyczaj waha się w granicach 5-10% kwoty całego zadłużenia. Dzięki wykonywaniu systematycznych i terminowych wpłat, jesteśmy w stanie uniknąć dodatkowych kosztów związanych z traktowaniem nas przez bank jako nierzetelny klient. W momencie, kiedy dokonamy już spłaty minimalnej raty to oprocentowanie kredytu kształtuje się zgodnie z tabelą oprocentowania, stworzoną indywidulanie dla każdego produktu.

 

Nad wartością naliczanych odsetek, w Polsce czuwa ustawa antylichwiarska. Zezwala ona różnym instytucją finansowym na maksymalną wartość naliczanych odsetek nie wyższą niż dwukrotność odsetek ustawowych. W przypadku obecnie obowiązujących stop procentowych jest to 10%. Limit ten odnosi się nie tylko do firm pożyczkowych, ale również do wydawców kart.

 

Niestety, jest wiele firm , które szukają sposobu na obejście obowiązujących przepisów. Stosują one podnoszenie kosztów na opłaty i prowizje, w przypadku pożyczek gotówkowych. Powoduje to, że pomimo iż nominalna wartość oprocentowania wynosi 10%, to po doliczeniu dodatkowych świadczeń, realny koszt jest znacznie wyższy. Pamiętać należy także o doliczeniu obowiązującej wartości ubezpieczenia. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kart kredytowych. Firmy bowiem nie naliczają dodatkowych opłat za zaciągnięcie kredytu. Wprowadzają jednak roczną opłatę za kartę, oraz wprowadzają oprocentowanie za wykorzystany limit kredytowy.

 

Jeśli więc planujemy zaciągnąć pożyczkę na krótki okres czasu, najlepiej skorzystać z darmowego kredytu na karcie kredytowej.  W sytuacji, gdy potrzebujemy  gotówki na dłuższy okres czasu proponujemy skorzystać z kredytu gotówkowego. Nasi Doradcy Finansowi wybiorą dla Ciebie najkorzystniejsza ofertę i ułatwią Ci wypełnienie wszelkich formalności. Skorzystaj z fachowej porady naszych Ekspertów już dziś.

 

 

Natalia Znamirowska - Twój Doradca Finansowy

Aktualności