Napisz do nas

Kategoria
27/02/2016

Koniec z tanimi mieszkaniami?

Rynek daje sygnały, że kończy się przecena na rynku nieruchomości, zarówno wtórnym jak i pierwotnym. Ceny mieszkań rosną powoli, ale systematycznie na przestrzeni ostatnich dwóch, trzech lat. Wszystko to dzieje się po przecenie, trwającej od 2008 roku, czyli od czasu wielkiego boomu na rynku nieruchomości. Sama przecena nie dotyczyła jednak całego rynku. Oparły się jej przede wszystkim nieruchomości z segmentu Premium, a także mieszkania o podwyższonym standardzie, których dodatkowym atutem często była znakomita lokalizacja. Centra dużych, wojewódzkich miast, to miejsca w których przecena nie była tak odczuwalna. Wahania cen były tam niewielkie i trudno kojarzyć je z trendem globalnym na rynku. Dobrym przykładem jest tutaj wrocławski rynek, gdzie jak podaje WGN, ceny nie tylko nie spadły przez ostatnie 5 lat, lecz nawet wzrosły.

 

Oczywiście sam krach na rynku nieruchomości był faktem, w związku z tym nie trudno również o przykłady drastycznych spadków cen. Te dotyczyły w głównej mierze rynku mieszkań nie najwyższej klasy, a kreowanych jako „apartamenty”. Fala przecen nie ominęła

też inwestycji mniej rozpoznawalnych, a kreowanych jako inwestycje o podwyższonym standardzie. Deweloperzy oferujący takie nieruchomości musieli przez ostatnie lata zejść z cen. Trzeba przyznać, że podziałało to w pewien sposób oczyszczająco na rynek, na którym w przeważającym stopniu zostały tylko ciekawe i warte uwagi oferty.

 

Z analizy cen rynkowych i transakcyjnych wynika, że okres przecen powoli się kończy. Jest to w skrócie mówiąc jeden z ostatnich momentów na zainteresowanie się zakupem nieruchomości. Na rynku wciąż dostępnych jest sporo mieszkań w atrakcyjnych cenach i lokalizacjach, a jak pokazują ostatnie dane, deweloperzy raczej będą się skłaniać ku podwyżce cen, niż ich utrzymaniu. Jeśli rozważasz zakup mieszkania, to teraz jest najlepszy moment, a nasi doradcy z chęcią pomogą w wyborze najlepszego i najefektywniejszego źródła finansowania inwestycji.

 

Natalia Znamirowska - Twój Doradca Finansowy

Aktualności