Napisz do nas

Kategoria
15/04/2016

Jak szybko i sprawnie uzyskać kredyt hipoteczny na własne mieszkanie?

W dzisiejszych czasach szukanie wymarzonego mieszkania jest bardzo czasochłonne, przez co niezmiernie rozkłada się w czasie. Dzieje się tak dlatego, że rynek mieszkaniowy jest bardzo rozbudowany i bogaty w różnorodną ofertę mieszkaniową. Każdy klient chce znaleźć idealne miejsce w którym będzie czuł się dobrze i komfortowo. Szuka lokalu, który będzie mógł nazywać domem przez wiele lat. Gdy już podejmie decyzję, dotyczącą miejsca w którym chce zamieszkać, często okazuje się, że osób zainteresowanych zakupem danego mieszkania jest więcej. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do spisania umowy przedwstępnej z developerem  i uruchomienia procedury kredytowej. Wtedy dla klienta ważne jest szybkie i pewne uzyskanie kredytu.

 

Charakterystyczną cechą kredytu hipotecznego jest jego wysoka kwota oraz długi okres spłaty rat. Dlatego decyzja o podjęciu takiego zobowiązania finansowego powinna być świadoma i dobrze przemyślana. Przy wyborze oferty warto kierować się nie tylko ceną kredytu, ale także wartością wymaganego wkładu własnego, sposobem wyliczania dostępnej kwoty kredytu, a także produktami dodatkowymi oferowanymi przez banki. Często przy wymaganym większym procencie wkładu własnego, otrzymujemy atrakcyjniejszą ofertę kredytu. Dlatego doskonałym rozwiązaniem, które ułatwi klientowi podjęcie decyzji odnośnie wyboru najatrakcyjniejszej dla niego oferty jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Taka metoda pozwala na zaoszczędzenie tak cennego dziś czasu i gwarantuje otrzymanie profesjonalnej obsługi. W naszej firmie, doświadczeni doradcy finansowi w pierwszym kroku przeprowadzają wstępną analizę sytuacji finansowej klienta i dokonują selekcji odpowiednich ofert kredytu. Dzięki temu, klient nie musi odwiedzać otaczających go placówek bankowych i tracić czasu stojąc w kolejkach. Firma TDF na życzenie klienta oferuje również przygotowanie indywidualnego zestawienia wszystkich kosztów – zarówno tych związanych z podjęciem kredytu jak i tych dotyczących dodatkowych produktów bankowych. Dzięki temu klient zyskuje pełny obraz finansowy związany z podjęciem kredytu, co ułatwia mu w pełni świadomie podjąć decyzję. Dodatkowo nasi doradcy finansowi pomocni są także w dalszych etapach uzyskania finansowania, czyli w czasie składania wniosku kredytowego.

 

Wielu ludzi najbardziej obawia się czynności związanych z przejściem procedury kredytowej. W sytuacji gdy klient posiada tzw. zdolność kredytową i  odpowiedni wkład własny na koncie, czasami zdarza się, że cały proces związany z uzyskaniem kredytu się przeciąga. Związane jest to z badaniem przez bank wszystkich dostarczonych przez klienta dokumentów, dołączonych do złożonego wniosku kredytowego. Bank ma obowiązek sprawdzić źródło i wartość rzeczywistych dochodów, oraz liczbę kosztów, które klient ponosi. Dodatkowo ocenie podlega także zakupione przez klienta mieszkanie – liczy się jego rzeczywista wartość oraz status prawny. W sytuacji gdy bank dopatrzy się jakichś nieścisłości związanych z dostarczonymi przez klienta dokumentami, wówczas cała procedura wydłuża się. W celu uniknięcia niepotrzebnych sytuacji stresowych, ważne jest dokładne i rzetelne przygotowanie wniosku kredytowego. W takiej sytuacji nieoceniona jest pomoc doświadczonego doradcy finansowego, który w profesjonalny sposób zajmie się przygotowaniem takiego wniosku. Przyczyni się to uniknięcia ewentualnych przestojów w całej procedurze kredytowej.

 

Dokumenty, które klient powinien dostarczyć do banku w celu rozpoczęcia procedury kredytowej są różne, w zależności od obowiązujących przepisów w danej instytucji finansowej. Warto też zaznaczyć, że decydując się na zakup nowego mieszkania od dewelopera, rośnie liczba formalności w stosunku do zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Dodatkowo w lepszej sytuacji są osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę niż te, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Łatwiej bowiem przegotować niezbędne zaświadczenia dla osoby pracującej na etacie w firmie. Przed podjęciem kredytu hipotecznego warto również wcześniej zadbać o sprawdzenie ważności dokumentów potwierdzających tożsamość oraz zbadać dokładnie swoją sytuację finansową – może zakupione wcześniej produkty ratalne przyczynią się do przychylniejszej decyzji banku?

 

W całej procedurze wzięcia kredytu hipotecznego, należy pamiętać, że podjęcie takiej decyzji będzie wiązało się ze zobowiązaniami finansowymi na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jeszcze raz przeanalizować obecną sytuację finansową i poradzić się bliskich osób. 

Agnieszka Książek - doradca finansowy ds. kredytów hipotecznych, kredytów mieszkaniowych, MDM - mieszkania dla młodych

Aktualności