Napisz do nas

Kategoria
06/09/2018

Czym jest i co obejmuje ubezpieczenie szkolne?

Placówki szkolne w trosce o dobro naszych dzieci zapewniają możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia NNW. Zazwyczaj na pierwszym zebraniu dla rodziców w nowym roku szkolnym przedstawiane są wybrane przez szkołę oferty, a rodzice ustalają, która z nich będzie najlepsza. Takie rozwiązanie niesie za sobą pewne ryzyko – jakie?


Niestety, szkoła posiada tylko jedną ofertę ubezpieczeń szkolnych, w związku z czym wiele możliwości może nas ominąć, co dzieje się ze stratą dla naszych dzieci. Dlatego rodzice zamiast zgadzać się na propozycje wychowawcy klasy, powinni wykazać odrobinę wysiłku i znaleźć takie ubezpieczenie na własną rękę, co może się opłacać podwójnie – ze względu na wysokość składki, jak i kwoty odszkodowania.


Czym jest ubezpieczenie szkolne?

 

Polisa NNW to rodzaj uproszczonego pakietu ochronnego dla dziecka na wypadek śmierci, wypadków, urazów lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie szkolne ma za zadanie chronić życie i zdrowie naszego dziecka zarówno na terenie placówki szkolnej, jak i poza nią – w dni nauki oraz w czasie wolnym od niej. Przez 12 miesięcy w roku, więc także w okresie wakacyjnym.

Ubezpieczenia NNW oferowane przez szkołę są dedykowane wszystkim dzieciom bez względu na wiek – muszą uwzględniać możliwości finansowe zarówno dzieci z bogatszych domów, jak i z tych, w których rodzina ma niższe dochody. W związku z tym oferty, które są brane pod uwagę są uśredniane tak, by do zakupu polisy mogli podejść wszyscy rodzice. Opłata roczna oscyluje w granicach 50 zł, co nie powinno stanowić problemu i obciążenia dla żadnego z rodziców.

Szkoły najczęściej biorą pod uwagę dwie, trzy oferty firm ubezpieczeniowych, które się do nich zgłoszą, nie uwzględniając pozostałych dostępnych na rynku. Nie ma w tym nic dziwnego – rola szkoły jest zupełnie inna. Jednak przez niedopatrzenie szkoły nasze dziecko może otrzymać znacznie mniejszą ochronę, niż jest to możliwe w innych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Dodatkowa polisa NNW - dlaczego warto kupić?

 

Zazwyczaj kupowane ubezpieczenie szkolne, które oferuje szkoła, ma dość wąski zakres działania. Przede wszystkim warto się zainteresować, co polisa NNW może zapewnić naszemu dziecku.

Indywidualne  ubezpieczenia NNW nie tylko zapewniają odszkodowanie z tytułu określonego zdarzenia, objętego ochroną, lecz również zapewniają konsultacje u specjalistów, dofinansowanie do rehabilitacji, pomoc w zorganizowaniu sprzętów ortopedycznych czy zapewniają korepetycje na czas, gdy dziecko nie może uczęszczać do szkoły.


Polisa NNW - jaki produkt wybrać?

 

Większość firm ubezpieczeniowych dostępnych na polskim rynku posiada w swojej ofercie produkty dedykowane najmłodszym. Możemy je zamówić osobno, ale też dokupić do posiadanej polisy w formie rozszerzenia. Zanim rozstrzygniemy, czy indywidualne ubezpieczenie na życie dla dziecka jest lepsze od szkolnej polisy NNW, warto zwrócić uwagę na 3 wartości: sumę ubezpieczenia, liczbę rozszerzeń i czas trwania umowy.
W polisach dostępnych za pośrednictwem szkoły przeważnie mamy do czynienia z produktami, które zapewniają bardzo niskie odszkodowanie, np. 10 000 zł za poważny wypadek czy śmierć dziecka, kilka rozszerzeń i konieczność odnawiania umowy po każdym roku. A jak to wygląda u towarzystw, gdy chcemy sami wybrać ubezpieczenie dla naszego dziecka?


Porównuj oferty przed zakupem

 

Jak widać – zakup ubezpieczenia to niełatwy wybór. Istnieje wiele korzystnych ofert, zatem ciężko zdecydować się na jedną konkretną polisę. Szczególnie trudno podjąć decyzję o zakupie ubezpieczenia, gdy firma, która ją oferuje nie jest nam dobrze znana. Oczywiście możemy zasięgnąć informacji w internecie, by sprawdzić opinie o danym produkcie. Jednak przede wszystkim dobrze jest skontaktować się z niezależnym ekspertem ubezpieczeniowym. Wyjaśni on nam różnice pomiędzy różnymi ubezpieczeniami, przedstawi wszystkie wady i zalety danego ubezpieczenia oraz wyjaśni co dokładnie obejmuje ubezpieczenie szkolne.

Dzięki takiemu spotkaniu możemy również dowiedzieć się o istnieniu innych ubezpieczeń lub często nawet o towarzystwach ubezpieczeniowych, które wcześniej nie były nam znane. Może okazać się, że konkurencyjna oferta ma zdecydowanie lepsze warunki, szersze możliwości oraz niższą cenę.

 

Zwróć uwagę na potrzeby swojego dziecka

 

Nie każdy z nas ma pewność co obejmuje ubezpieczenie szkolne. W takiej sytuacji warto sprawdzić szkolną polisę oraz jej możliwości. Warto zastanowić się nad dokupieniem dodatkowej polisy, która zwiększy zarówno ochronę naszych dzieci, jak i wysokość potencjalnego odszkodowania.

Zastanówmy się również nad ryzykiem, jakie najbardziej dotyka nasze dziecko. Każde z nich ma zupełnie różne potrzeby, zatem warto dopasować polisę do jego indywidualnych potrzeb.

 

 


Aktualności