Napisz do nas

Kategoria
10/06/2016

Czy samochody autonomiczne zmienią rynek ubezpieczeń OC?

W ostatnich latach nastąpił ogromy postęp technologiczny. W związku z tak intensywnie zmieniającym się rynkiem, pojawił się problem dotyczący naszych praw i obowiązków jakie obowiązują w przypadku samochodów autonomicznych.  Czym się charakteryzują takie pojazdy? Otóż wyposażone są w kamery, radary i czujniki, które zapewniają pełny zakres obserwacji wokół auta. Dodatkowo system obecny w takich pojazdach potrafi rozpoznawać sygnalizację świetlną oraz znaki drogowe. Przy takim wyposażeniu, kierowca w aucie staje się zbędny. Pojawienie się tych nowych technologii w gospodarce, zapewne spowoduje duże zmiany na rynku ubezpieczeń OC, a także przyczyni się do rewolucji w przepisach zawartych w prawach ubezpieczeniowych.

 

Dotychczasowe prawo jasno określa winę kierowcy w przypadku spowodowania wypadku lub innego zdarzenia losowego. Pozostaje jednak pytanie co w sytuacji gdy w grę wchodzą samochody autonomiczne? Specjaliści, którzy zajmują się tym rynkiem są zdania, że w takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest odejście od obowiązku ubezpieczenia kierowcy na rzecz ubezpieczenia odpowiedzialności producenta samochodu lub firmy, która dostarczyła specjalistyczne oprogramowanie do danego auta.

 

Patrząc w przyszłość, za 10-15 lat, ubezpieczenia OC takie jakie obecne są w dzisiejszych czasach znikną z rynku. Osoby kupujące samochód będą nabywały go wraz z gotową polisą odpowiedzialności producenta, dostawcy oprogramowania itd. To właśnie te firmy będą ponosiły pełną odpowiedzialność, w przypadku wyrządzania szkody przez auto, które wjedzie w inny samochód lub spowoduje inny wypadek.

 

Na dzień dzisiejszy w Polsce, nie ma gotowych prawnych rozwiązań jak postępować w sytuacji samochodów autonomicznych. Zapewne spowodowane jest to przede wszystkim, brakiem obecności takich samochodów na polskich drogach. W Stanach Zjednoczonych zanotowano już pierwsze przypadki ruchów takich samochodów.

 

Zasadniczo kwestia ubezpieczenia samochodów autonomicznych może być rozwiązana na dwa sposoby. Jego cena może być wliczona bezpośrednio w koszt pojazdu i wtedy nie trzeba będzie wykupywać dodatkowego wariantu ubezpieczenia, lub użytkownik będzie miał możliwość wykupienia ubezpieczenia bezpośrednio od producenta.

 

Mimo iż takie innowacyjne samochody pojawią się na polskich drogach dopiero za jakiś czas, warto już dziś zastanowić się jak zmieni to rynek obecnych ubezpieczeń OC.

 

 

 

Łukasz Pasuła - doradca finansowy ds.ubezpieczeń

Aktualności