Napisz do nas

Kategoria
13/05/2016

Czy nowy program Rodzina 500+ przyczyni się do wzrostu liczby zakupionych mieszkań?

1 kwietnia 2016 roku,  oficjalnie wcielony został w życie nowy rządowy program Rodzina 500+, będący systemowym wsparciem dla polskich rodzin. Ma za zadanie pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci poprzez przyznawanie świadczeń wychowawczych.  Wysokość zasiłku została ustalona na kwotę  500 zł miesięcznie. W efekcie, po miesiącu funkcjonowania nowego programu, już ponad milion rodzin złożyło niezbędne wnioski o przyznanie środków. Rząd ze swojej strony rozpoczął również wydawanie pierwszych wypłat dla rodzin, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. To dopiero początki działania nowego programu. Świeże wnioski wciąż napływają, a według wstępnych rządowych szacunków, łączna liczba rodzin kwalifikująca się do otrzymania wsparcia wynosi 2,7 mln na około 3,8 mln dzieci. Przyczyni się do powstania stabilnego źródła pieniędzy dla wielu rodzin. Czy przyczyni się do wzrostu liczby zakupionych mieszkań?

 

Naturalnym jest, że w większości przypadków pierwsze wypłaty zostaną przeznaczone na zapewnienie podstawowych potrzeb rodzinnych, które w dużej mierze związane są z bieżącą konsumpcją.  Jednak wraz z upływem czasu, stabilny dochód może przyczynić się do podejmowania przez rodziny bardziej strategicznych decyzji, związanych z poprawą  obecnych warunków mieszkaniowych.  Jednak w wielu przypadkach, rządowa pomoc nie wystarczy na całkowite pokrycie kosztów związanych z nowym mieszkaniem. Większość rodzin, zapewne nie obejdzie się bez skorzystania z kredytu. Do tej pory rodzinom z dużą ilością dzieci, nie było łatwo uzyskać kredyt. Spowodowane było to przede wszystkim dużą ilością osób w danym gospodarstwie domowym, co wiązało się z dużym kosztem utrzymania i w rezultacie wpływało na niską zdolność kredytową.

 

Miejmy nadzieje, że wprowadzenie nowego programu 500+ wpływającego bezpośrednio na wzrost rodzinnego dochodu, przyczyni się do wzrostu zdolności kredytowej tych rodzin. Dzięki temu wiele z nich będzie miało możliwość zamiany obecnego mieszkania na większe lub zakup całkowicie nowego lokalu. Pozostaje tylko czekać na decyzję banków odnośnie analizy kwestii zaliczania wpływów z programu 500+ do zdolności kredytowej rodzin.

 

 

Agnieszka Książek - doradca finansowy ds. kredytów hipotecznych, kredytów mieszkaniowych, MDM - mieszkania dla młodych

Aktualności